Toidu, loomade ja loomsete saadustega kauplemist, importi ning eksporti reguleerivad Eestis alates 01. maist 2004, kui Eestist sai Euroopa Liidu täievoliline liige, Euroopa Liidu vastavate õigusaktidega kooskõlas olevad “Toiduseadus”, “Loomade ja loomsete saadustega kauplemise ning nende impordi ja ekspordi veterinaarjärelevalve seadus", “Loomatauditõrje seadus”, ”Veterinaarkorralduse seadus” ja “Loomakaitseseadus”.
Järelevalvet veterinaar- ja toidukontrollile alluvate kaupade impordil, ekspordil ja liikmesriikidevahelisel kauplemisel teostab Veterinaar- ja Toiduamet.
Asjakohane teave ning avalduste ja dokumentide näidisvormid on avalikustatud Veterinaar- ja Toiduameti veebilehel (www.vet.agri.ee).
Üldjuhul on toidu Eestisse toimetamine ning eksport lubatud riigipiiri seaduse alusel rahvusvaheliseks liikluseks avatud piiripunkti kaudu. Sellist toitu, mille suhtes tuleb Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 178/2002 artikli 53 lõike 1 punkti b alusel kehtestatud Euroopa Liidu õigusaktidest tulenevalt kontrolli teostada piiripunktis, on lubatud importida üksnes Euroopa Komisjoni õigusaktiga kehtestatud loetelus nimetatud piiripunkti kaudu.
Kirjeldatud juhul tuleb toidu importimisest teavitada selle piiripunkti ametnikku, mille kaudu toitu kavatsetakse importida vähemalt 24 tundi ette. Piiripunktis kontrollitakse toiduga kaasasolevaid dokumente ja toidu vastavust nendes dokumentides esitatud kirjeldustele ja vajadusel teostatakse toidu füüsilist kontrolli.
Põllumajandusministri 6. märtsi 2007. a määruses nr 19 on kehtestatud kombineeritud nomenklatuuri rubriigid ja alamrubriigid, mille alla kuuluva mitteloomse toidu importimisel tehtavate järelevalvetoimingute eest tasutakse riigilõivu «Riigilõivuseaduse» §-s 212 sätestatud määras.
Sellise teabe puhul, mis annab alust kahtlustada imporditava toidu mittenõuetekohasust või ohtlikkust, või muu põhjendatud kahtluse korral kontrollivad Maksu- ja Tolliameti järelevalveametnikud toiduga kaasasolevaid dokumente ja teavitavad tulemustest Veterinaar- ja Toiduametit.
Loomi ja loomseid saadusi võib EL-i territooriumile toimetada ainult läbi EL-i välispiiril asuva ja seda tüüpi kauba kontrollimiseks tunnustatud piiripunkti. Piiripunktis teostatava loomade ja loomsete saaduste veterinaarkontrolli korda kehtestav EL-i seadusandlus on harmoniseeritud ehk ühtlustatud, millest tulenevalt on impordil teostatava veterinaarkontrolli põhimõtted kõikides liikmesriikides ühesugused. Veterinaarkontrolli toimingud on otseselt seotud imporditud kauba iseloomust tulenevate riskidega.
Täpse loetelu piiripunktis veterinaarkontrolli kuuluvatest imporditavatest loomse päritoluga kaupadest kehtestab Euroopa Komisjoni otsus nr 2007/275.
Eestisse imporditavatele loomadele ja loomsetele saadustele, millel puuduvad ühtsed impordi veterinaarnõuded, on kehtestatud Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori 18. veebruari 2005. aasta käskkirjaga nr 108 veterinaarsertifikaadi või muu asjakohase dokumendi taotlemise, menetlemise ja väljastamise kord.
Kõnealuste dokumentide või sertifikaatide taotlemiseks tuleb esitada Veterinaar- ja Toiduametile vormikohane taotlus. Taotlus menetletakse ameti kauplemise ning impordi ja ekspordi osakonnas 30 päeva jooksul ning sellele vastatakse kirjalikult. Taotluse menetlemisel võib Veterinaar- ja Toiduamet (www.vet.agri.ee) nõuda täiendavat informatsiooni. Taotluse menetlemise tulemusena väljastatakse vastava sertifikaadi eesti- ja ingliskeelne mudel (mudeli koostamisel arvestatakse kauba päritoluriigi või -piirkonna episootilist olukorda ja kauba iseloomu, sertifikaadi üldlevinud sisu- ja vormireegleid) või muu asjakohane dokument.
Kui kauba importimisega võib kaasneda oht inimeste ja/või loomade tervisele või ilmnevad muud nõuetele mittevastavust kinnitavad asjaolud, keeldutakse taotluse edasisest menetlemisest.
Kui riigis või selle piirkonnas, kust imporditavad loomad või loomsed saadused on pärit, ilmneb või levib rahvusvaheliselt teatamiskohustuslikuks tunnistatud loomataud, zoonoos või muu haigus või looma või inimese tervist ohustav asjaolu, on Veterinaar- ja Toiduameti peadirektoril õigus viivitamata peatada loomade või loomsete saaduste import kõnealusest riigist või selle piirkonnast või piirata loomade või loomsete saaduste edasist kasutamist.
Kehtestatud piirangud avalikustatakse Veterinaar- ja Toiduameti veebilehel (www.vet.agri.ee) ning neist teavitatakse mainitud riigi pädevat järelevalveasutust.
Taimede ja taimsete saaduste Ühendusevälisest riigist Eestisse toimetamist reguleerib alates 1. maist 2004 Taimekaitseseadus. Põllumajandusamet (PMA) teostab riiklikku ja haldusjärelevalvet taimede, taimsete saaduste või muude objektide sisseveo taimetervise nõuete täitmise üle, ohtlike taimekahjustajate ja nende peremeestaimede käitlemise nõuete täitmise üle.
Asjakohane teave, PMA avaliku teenuse standard „Taimede ja taimsete saaduste Ühendusevälisest riigist Eestisse toimetamine“ ning dokumentide näidisvormid avalikustatakse Põllumajandusameti veebilehel www.pma.agri.ee.
Vastavalt põllumajandusministri 24. mai 2004 määrusele nr 97 peavad teatud taimed, taimsed saadused ja muud objektid Ühendusevälisest riigist Eestisse toimetamisel läbima enne kaubasaadetise vabasse ringlusse lubamist PMA poolt teostatud taimetervise kontrolli.
Ühendusevälisest riigist pärit taimset materjali sisaldava kaubasaadetise Eestisse toimetamine on lubatud ainult selleks ettenähtud piiripunktide kaudu Ühenduse välispiiril. Loetelu nendest piiripunktidest on kehtestatud Vabariigi Valitsuse 6. jaanuari 2006 määrusega nr 3.
Taimetervise kontrollile kuuluvate kaupade sissevedaja peab olema registreeritud riiklikus taimetervise registris. Sisseveetava kaubasaadetise kohta tuleb esitada eelteatis PMA piiripunkti ametnikule kirjalikult vähemalt 24 tundi enne kauba jõudmist Eestisse või, kui see pole võimalik, viivitamata pärast veovahendile laadimist. Soovituslik eelteatise vorm on leitav Põllumajandusameti veebilehel www.pma.agri.ee.
Taimede, taimsete saaduste ja muude objektide ühendusevälisest riigist Eestisse toimetamisel peab kaubasaadetise juures olema riikliku taimekaitse organisatsiooni (NPPO) väljastatud nõuetekohane fütosanitaarsertifikaat, mis tõendab kaubasaadetise koosseisu kuuluva taime, taimse saaduse ja muu objekti taimetervisenõuete vastavust.
Vastavalt põllumajandusministri 10. juuli 2007 määrusele nr 112 “Taimede, taimsete saaduste ja muude objektide kontrollimise kord nende ühendusevälisest riigist Eestisse toimetamise korral” teostab PMA ametnik taimetervise kontrolli, et tuvastada taimede, taimsete saaduste ja muude objektide nõuetekohasus.
Põllumajandusministri 24. mai 2004. aasta määruses nr 94 “Taime, taimse saaduse ja muu objekti Ühendusevälisest riigist või selle piirkonnast Eestisse toimetamise keeld” on loetletud taimed ja taimsed saadused, mille sissevedu ei ole lubatud.
Vastavalt põllumajandusministri 20. septembri 2007 määrusele nr 95 on ilma fütosanitaarsertifikaadita ja turustamise eesmärgita ühendusevälisest riigist Eestisse lubatud lihtsustatud korras toimetada taimi, taimseid saadusi ja muid objekte vähesel määral:
Lihtsustatud kord laieneb nendele taimedele ja taimsetele saadustele, millele kehtib taimetervise kontrolli kohustus põllumajandusministri määruse nr 97 kohaselt.
Välja töötamisel.